Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny jest prawdziwą perłą, jednym z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Jest też jedną z najbardziej znanych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych w kraju i za granicą, o ponad stuletniej tradycji letniska i kolonii artystycznej. Poza turystyką, Kazimierz znany jest ze swoich związków ze sztuką, oraz z tego, że stał się oazą twórców. Wielu malarzy ma tu swoje galerie, pracownie, odbywają się tu też plenery malarskie. Wyjątkowość Kazimierza opiera się głównie na bogactwie kulturowym i na tradycji bohemy malarskiej, literackiej i twórczej w szerokim rozumieniu tego słowa.

Będąc w Kazimierzu Dolnym musisz zobaczyć:

  • Rynek - renesansowy rynek jest największą atrakcją Kazimierza Dolnego, dość niewielki rozmiarami, a przy tym zawierający całą esencję tego specyficznego miasteczka
  • Kościół Farny Św. Jana Chrzciciela – zabytek sakralny przy rynku, zawierający najstarsze organy w Polsce (wciąż użytkowane)
  • Góra 3 krzyży - miejsce, z którego rozciąga się najbardziej chyba znany widok na Kazimierz Dolny. Na szczyt prowadzą kamienne schody, krzyży nawiązują do Golgoty- postawiono je w 1708 roku.
  • Zamek i Baszta - zespół fortyfikacji obronnych z XIII i XIV wieku
  • Wąwóz Korzeniowy Dół – uważany za najpiękniejszy kazimierski wąwóz
  • Kamieniołom – nieczynny kamieniołom będący atrakcją turystyczną, wydobywano tu kamień wapienny
  • Promenada wzdłuż Wisły – urokliwa, licząca ponad 1 km trasa wzdłuż Wisły, liczne restauracje, bary w przycumowanych do brzegu statkach nadają wyjątkowy klimat temu miejscu

Warto wspomnieć, że rok rocznie odbywa się tu słynny na całą Polskę festiwal filmowy 2 Brzegi. Po drugiej stronie Wisły leży Janowiec, z którym Kazimierz Dolny łączy przeprawa promowa.

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi unii europejskiej.

Project supported by a grant from switzerland through the swiss contribution to the enlarged european union.

www.programszwajcarski.gov.pl

www.swiss-contribution.admin.ch/poland